Ünye'deki YENİ yurt binamız birinci sınıf mobilya ve dekorasyonla; Ordu üniversitesi 'Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi' öğrencilerine özel Yıldız Kız Öğrenci Yurdu daha konforlu ve kaliteli hizmet vermek için 5 yıldızlı otel kalitesinden apart yurt kalitesine modernize edilmiş olup, ünye'de sizlere hizmet vermeye başlamıştır.

Ünye Tarihi

Tem 30, 2011   //   Yazar: root   //   Ünye  //  Yorum Yapılmadı

ÜNYENİN TARİHİ

Ünye adı nerden geliyor: Ünye şehri bugünkü yerinde milâttan önce sekizinci yüzyılda Sinop’tan buraya gelen Miletoalılar tarafından kurulmuştur. Eski kaynaklarda Ünye adı ” Oenea, Oney, Onea, Oenes, Oinonie, Ünyüs” gibi şekillerde yazılmıştır.Bu adların ortak kökeni Yunancada ” İyi Şarap” anlamına gelir. Evliya Çelebi Ünye’nin Rum Pontos İmparatorlarından ” Ünyes” tarafından kurulduğunu, adını buradan aldığını yazar. Tarihi eserler ve anıtlar: Ünye kalesi, Eski Mezarlar, Eski Ticaret Yolları, Tapınaklar ve Aynikola’dır. Kale, Ünye’nin 5 kilometre güneybatısında ortaçağdan kalmadır. On birinci ve on ikinci yüzyıllarda kullanılmıştır.Kalede bir su sarnıcı ve içeriden aşağıya dereye inen basamaklı yert altı geçidi vardır. Daha çok Veli bayraktar, Hüvellez, Sırma ve Tozkoparan çevrelerinde rastlanan eski mezarlar Bizans ve Yunan ilahlarının resimleriyle süslüdüre. İçleridne altın,demir, bakır ve taştan heykeller bulunmuştur. Ünye – Samsun, Ünye – Erbaa ve Ünye – Akkuş arasında eski yol ve köprü kalıntıları bulunmaktadır. Bunlar eski ticaret yollarının belirtileri sayılmaktadır 1833 yılında Samsun’a bağlı bir ilçe olmuş; 4 Nisan 1921 tarihinde 69 Sayılı Kanun’la Ordu iline bağlanmıştır. Bilinen en eski Belediye Reisleri’nden ilki Osmanlı Devri’nde Hacı Ali Kadızâde Ali Enver Kadı, Cumhuriyet Devri’nde Deli Ahmetzâde Emin Efendi’dir. İlk Kaymakam da 1919 – 1923 yılları arasında görev yapan Recai GÜRELİ’dir.

Yorum yap

Yorum gönderebilmeniz için giriş yapmalısınız.

ünye yurtları

Ünye'deki Ünye yurtlar içinde Yıldız Kız Öğrenci Yurdu'muzda tüm odalarda Mini Buzdolabı, Yüksek Hızlı Kablossuz internet ( WiFi ), Televizyon - Uydu Tv kanalları ve yayınları mevcuttur.


Ünye Kız Öğrenci Yurdu

Review www.yildizyurt.com on alexa.com